Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Mindig is az volt a véleményem, hogy ez az egész nem más, mint a magyar kormány újabb próbálkozása a demokratikus rendszer lejáratására – mondta a holland zöldpárti képviselő.
Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő a Népszavának adott interjút. Amint azt tegnap megírtuk, az Európai Unió Bírósága – alapvetően az Oxford English Dictionary definíciójára hivatkozva – elutasította Magyarország keresetét a Sargentini-jelentés ügyében, ami azt jelenti, hogy az Európai Parlament (EP) 2018. szeptember 12-én jogszerűen szavazta meg a zöldpárti holland EP-képviselő nevét viselő dokumentumot.
„Nem volt meglepetés”
Sargentini szerint az ítélet „nem volt meglepetés”. A képviselőnő úgy gondolja, hogy az Európai Parlament tisztában van a saját szavazási gyakorlatával. „Ráadásul mielőtt sor került volna a szavazásra, a jogi szolgálat még egyszer ellenőrizte az előírásokat, és megállapította, hogy a rendes szabályok érvényesülnek, vagyis a tartózkodások nem számítanak bele az eredménybe.
Várható volt, hogy ez lesz a bírósági eljárás vége.
Ha a bírák másként ítéltek volna, rengeteg parlamenti döntést kellett volna érvényteleníteni” – fogalmazott Sargentini.
A bírósági eljárással kapcsolatban azt mondta: „Mindig is az volt a véleményem, hogy ez az egész nem más, mint a magyar kormány újabb próbálkozása a demokratikus rendszer lejáratására”. Az interjúból továbbá kiderül, hogy csak „távolból” követi a Magyarország ellen elindított 7. cikkelyes eljárást, majd hozzátette: „Úgy látom, hogy a hamarosan hivatalba lépő szlovén EU-elnökség sem fogja segíteni a folyamatot”.
„Nagy kár, hogy a tagállamok elhárítják maguktól a felelősséget”
Az interjú végén Sargentini elmondta, hogy mindig is úgy tekintett a 7. cikkelyes eljárásra, mint egy fontos figyelmeztető lépésre. „Még csak készült a jelentésem, de már a híre aktivizálta az embereket, nem csak az EP-képviselők figyelmét keltette fel, hanem egész Európáét. A szavazás válaszút elé állította az Európai Néppárt frakciójának tagjait, és elősegítette a párton belüli vitákat. Szóval, több kedvező fejleménye is van az állásfoglalás jóváhagyásának. Nagy kár, hogy a tagállamok elhárítják maguktól a felelősséget” – fogalmazott a holland képviselő.
Kép forrása: MTI / EPA / Patrick Seeger